EMCC Catalog 2023-2024 
    
    Feb 27, 2024  
EMCC Catalog 2023-2024

Board of Trustees, Administration, Faculty, and Staff



 Board of Trustees

Clay County
W.T. “Bubba” Davis
Kathy Dyess
Kemper County
Bobby McDade
Linda Jackson
Lauderdale County
Jimmie Moore
Ed Mosley
Lowndes County
Dr. Richard Eubanks
Dr. Keith Gaskin
Noxubee County
Hazel Johnson
Evelyn Murray
Oktibbeha County
Spencer Broocks
Frank Nichols

Cabinet

Scott Alsobrooks, President

A.A., Pearl River Community College
B.S., Mississippi State University
M.S., Ph.D., University of Southern Mississippi

Nikita Ashford-Ashworth, Vice-President of Enrollment Management and Student Success 

B.A., Mississippi State University
M.B.A, Belhaven University   
D.M., University of Phoenix                                                                                                                                                                                                                                                                               

Susan Baird, Dean of Institutional Research Effectiveness, Grants, and Sponsored Programs

B. A., Mississippi University for Women
M.S., Mississippi State University

Michael Busby, Vice-President for Career-Technical and Workforce Education 

B.B.A., M.S., Ph.D., Mississippi State University

Tammie Holmes, Chief Financial Officer

B.S., Rust College
M.B.A., Mississippi State University

Robert Paul Miller, Vice-President of Operations

A.A.S., Pearl River Community College
B.S., M.S., University of Southern Mississippi
Ph.D., Mississippi State University

Tony Montgomery, Dean of Scooba Campus/College Advancement

A.A. East Mississippi Community College
B.S., M.Ed., Delta State University

James L. Rush, Vice-President of Instruction

A.A. and A.A.S. East Mississippi Community College
B.B.A. and M.S.C.E. University of West Alabama
Ph.D., University of Southern Mississippi

Christina Vernon, Administrative Assistant to the President

A.A.S, East Mississippi Community College
 

Full-time Faculty

Jemeica Arnold, Practical Nursing 

A.S.N., Itawamba Community College 

Reginald Askew, Practical Nursing

A.S.N., Meridian Community College
B.S.N., Mississippi University for Women

Dustin Atkinson, Mathematics

B.S., Belhaven University
M.S.T., Jackson State University

Will Arnett, Golf/Recreational Turf Management Technology 

A.A., East Mississippi Community College 
B.S., Mississippi State University 

Kristen Barnett, Speech

B.S., M.S., Mississippi College
Ed.S., Mississippi State University

Darrin Black, Industrial Maintenance Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Tanner Bond, Information Systems Technology

A.A.S., East Mississippi Community College
B.S, Mississippi State University

Holly Beneke, Biology

B.S., M.S., Mississippi State University

Janet M. Briggs, English/Humanities and Fine Arts Division Chair

B.S., M.Ed., University of West Alabama

Carron Bryant, Biology

B.S., Mississippi State University
M.S., Mississippi State University

Cindy Buob, Art

B.F.A., Millikin University
M.F.A., Southern Illinois University at Edwardsville

William Buckner, Utility Lineworker Technology 

Journeyman Lineman 

C. Brett Butler, Systems-Based Automation

A.A.S, Bevill State University
B.S., Athens University
M.S., Troy University

Jenny Caldwell, Associate Degree Nursing

B.S.N., Mississippi University for Women
M.S.N., University of Mississippi Medical Center
D.N.P., Samford University

Kelly Cantrell, Interim Associate Dean of Academic Instruction/Division Chair for Business and Social Sciences/History/Honors Program

B.A., M.A., Ph.D., University of Southern Mississippi

Susan Carpenter, Mathematics

B.S., M.S., Mississippi State University

Joshua Carroll, Business and Marketing Management Instructor (SC)

B. A, The University of Mississippi
MBA., Embry Riddle University
Ph.D. Mississippi State University

Michael Coffey, Economics

B.A., Eastern Kentucky University
M.A., The University of Tennessee

Sandra Coleman, Computer Networking Technology

B.B.A., Delta State University
M.Ed., Mississippi State University

Derrick Conner, English

B.S., M.A.T., University of West Alabama

Charlie Cotton, Utility Lineworker Technology

Journeyman Lineman

Princess Dawkins, Practical Nursing

A.S.N., Meridian Community College
B.S.N,  Mississippi University for Women

Trina Dendy, Business Technology

B.S., M.S., Mississippi State University

Jakiero Dismuke, Culinary Arts/Hotel Restaurant Management

B.S., Mississippi University for Women
M.A., Liberty Univerity

Matthew Dixon, Physics

B.S., M.S., University of Southern Mississippi

Brittany Eakes, Funeral Service Technology

A.A.S., East Mississippi Community College
B.A., Mississippi State University

Khristina Edmonds, Speech

B.A., M.S., Mississippi State University

Rodney Edwards, Industrial Maintenance Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Linda Farmer, Practical Nursing

A.S.N., Meridian Community College
B.S.N., University of South Alabama
M.S.N., University of South Alabama

Eric Ford, Biology

B.A., M.A.T., University of West Alabama

Marilyn Ford, English

B.S., Mississippi University for Women
M.A., Mississippi State University

Cameron Frost, Director of Surgical Technology/Instructor

C.S.T., Itawamba Community College  
B.S., Mississippi State University

Gary Gammill, Department Head, MTED Metal Trades

A.A.S., Wood Community College
B.B.A., Mississippi State University

Charline Grace, Information Systems Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Ronald Guy, Precision Manufacturing and Machining Technology

A.A.S., Shelton State Community College
B.S., Athens State University

Terasa Harpole, Associate Degree Nursing

B.S., Mississippi State University
M.S.N., The University of Mississippi Medical Center
D.N.P., Samford University

Ben Harris, Mechatronics Engineering Technology

B.S., Mississippi State University

Shelley Hebert, Mathematics/Math, and Science Division Chair

B.S., M.S., Mississippi State University

Dale Henry, Automotive Technology

A.A.S., East Central Community College

Ruth C. Huerkamp, Foreign Language-Spanish

B.S., Universidad Tecnica De Ambato
M.A., Mississippi State University

Kevin Hurt, Director of Funeral Service Technology/Instructor

A.A.S., East Mississippi Community College
B.A., The University of Alabama
M.A.C.E., New Orleans Baptist Theological Seminary

Tara Hurt, Chemistry

B.A., Mississippi University for Women
M.S., University of Southern Mississippi

Johnny Irons, Electrical Technology Instructor (SC)

A.A.S., East Central Community College

Andrea Jackson, Associate Degree Nursing

A.D.N., Meridian Community College
B.S.N., Mississippi University for Women
M.S.N. & D.N.P., University of Alabama

Chiquita Jones, Practical Nursing

A.S.N., Meridian Community College
B.S.N., University of Southern Mississippi

Tia Anthony-Johnson, Associate Degree Nursing 

A.S.N., Southwest MS Community College
B.S.N., Mississippi University for Women
M.S.N., University of North Alabama 

Lisa Justis, Librarian

B.A., University of La Crosse
M.A., University of Wisconsin-Milwaukee 
M.L.S., The University of Southern Mississippi 

Christopher J. King, Band Director/Instructor

B.M.Ed., University of Mississippi
M.M., Auburn University

Michael Langley, Electrical Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Horacio Leal, Information Systems Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Virginia Leonard, English

B.A., Mississippi University for Women
M.A., Mississippi State University

Levi Linton, Welding  

A.A.S, East Mississippi Community College

David Long, Cosmetology

A.A., Bevill State Community College
B.S., Athens State University

Steve Malone, MTE/Workforce Instructor

A.A.S., East Mississippi Community College

Jennifer McCullough, Associate Degree Nursing 

A.D.N., Itawamba Community College 
B.S.N. and M.S.N, Mississippi University for Women

Jill McTaggart, Psychology

B.S., Mankato State University
M.S., Emporia State University

Michelle Melton, Practical Nursing

P.N., Southeast Community College 
A.S.N. & B.S.N., Mississippi Unviersity for Women 

Jordan Miller, Information Systems Technology

A.A., East Mississippi Community College
A.A.S., East Mississippi Community College
B.A.S., Mississippi University for Women

Shannon Miller, Business and Marketing Management

M.B.A., Belhaven College

Melanie Moody, Chemistry/Biology

B.A., M.A., Mississippi State University
Ph.D., The University of Alabama

Jonathan Morrison, Welding

A.A.S., East Mississippi Community College

Jan Mullen, English

B.A., M.A., Mississippi State University

Serena Louise Mullins, Educational Psychology/Psychology/Honors Program

B.B.A., M.S., Mississippi State University

Jerry Nance, Choir/Music 

B.M., Mississippi College 
M.C.M., M.D.I.V., and D.M.A., New Orleans Baptist Theological Seminary 

Benjamin Neal, Assistant Band Director

B. M. E., Delta State University
M. M., New Mexico State University

Shannon Pendergrass, English

B.A., M.A.T., University of West Alabama

DeLisa Perkins, English

B.S., M.A.T., University of West Alabama

Jonathan Perryman, Drafting and Design 

A.A.S., East Mississippi Community College

Leigh E. Pettis, Mathematics

A.A., East Mississippi Community College
B.S., Mississippi University for Women
M.S., Mississippi State University

Quynndarious Pettus, Commercial Truck Driving 

V.C., East Mississippi Community College 

Jodi Pierce, Business Technology

B.S., M.S., Mississippi State University

Ashley Richardson, Biology

B.S., Mississippi State University
M.A.T., University of West Alabama

William Shane Richards, Automotive Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Teresa Rogers, Cosmetology 

Sate Board Instructor’s Licenses in Cosmetology 

Cliff Sanders, Welding Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Jeffrey Schuurman, History

B.A., LeTourneau University
M.A., M.S., Mississippi State University

Eddie Sciple, Ophthalmic Technology

A.A.S., East Mississippi Community College

Robert Shinn, Biology

B.S., Mississippi University for Women
Ph.D., University of Southern Mississippi

Brittany Shurden, Associate Degree Nursing

A.D.N., Bevill State Community College
M.S.N., D.N.P., Samford University

Dudley Shurlds, Geography/History

B.A., M.A.T., Mississippi State University

Marion Smoot, Mathematics/Mathematics and Science Division Chair

A.A., East Mississippi Community College
B.S., M.A.T., University of West Alabama

Roger D. Snow, Forestry/Biology

B.S., M.S. and Ph.D., Mississippi State University

Lisa Spinks, Art

B.F.A., Mississippi University for Women
M.A., M.F.A., Mississippi College

Christy Steadman, Biology

B.S., M.A.T., Mississippi State University

Elizabeth Stringer, English/Humanities and Fine Arts Division Chair

B.S., Mississippi University for Women
M.A., Mississippi State University

Michele Stewart, Associate Degree Nursing

A.D.N., Mississippi University for Women
B.S.N. and M.S.N., Chamberlain University

Subhash Subedi, Mathematics

M.S., Ph.D., University of Louisiana at Lafayette

George Taylor, Mathematics

B.S., Rust College
M.Ed., Mississippi State University

Jamie Taylor, Music

A.A., Northeast Mississippi Community College
B.M.E., M.M.E., Mississippi State University

Brain Tesch, Sociology 

B.A., University of Southern Maine
M.A., The Chicago School of Professional Psychology 
M.S., Suffolk University 

Thomas “Freddy” Thomas, Welding Technology 

         A.S.N., East Central Community College 

Julia Thorton, Librarian 

         M.L.S., The University of Alabama 

Jason Throop, Electrical Technology 

A.A.S, John A. Logan College 

Erica Turner,Barbering/Stylist

A.A., East Mississippi Community College

Don Vaughan, Speech/Drama/Journalism

B.A., University of Alabama

Ashley Walker, History/Sociology

A.A.., Mississippi Gulf Coast Community College
B.S., M. A. T., Mississippi State University

Terry Warren, Electrical 

A.A., East Mississippi Community College

Eljenette West, Associate Degree Nursing 

B.S.N., Charleston Southern University 
M.S.N. and D.N.P., Samford University 

Stan West, Mechatronics Engineering Technology

A.A.S., Itawamba Community College

Matthew Wiggins, English 

B.A., Mississippi State University 
M.A.T., University of West Alabama 

Jonathan Woodruff, Mathematics

B.S., M.A.T., University of West Alabama

Austin Lane Yarbrough, Diesel 

A.A.S., East Mississippi Community College 

Staff

Margaret Aldridge, Accountant Assistant

LeAnn Alexander, Dean of Students (GT)/Recruiter 

Geneva Atkins, Adult Education/Smart Start Lead Instructor

Brandi Atkinson, Accounts Payable/Purchasing Clerk 

Alex Scott Baine, Faculty Development/Instructional Design Coordinator

Rick Barbour, Grounds Maintenance (GT)

Kantrina Barker, Student Success Coach/Advisor 

Yolandra Beck, CTE Support Services Coordinator

William Begley, Head Coach, Men’s Basketball

Timmy Billups, Inventory Control Manager/Shipping and Receiving

Matt Black, Campus Police Officer (GT)

Paul Bolton, Data Support Specialist

Steve Bontrager, Head Athletic Trainer

Jackie Boyd, Administrative Assistant to the Vice-President for Instruction 

Janet Boyd, Instructional Office Manager (SC) 

Karen Briggs, Associate Registrar (SC)

Lisa Briggs, Transportation Coordinator/Physical Plant Administrative Assistant (SC)

Clyde Brooks, Mail Courier

Michael Busby, Dean of Instruction (GT)

Carey Butler, Workforce Instructor 

Mackenzie Byrd, Assistant Softball Coach

Gary Campbell, Grounds-Maintenance (SC)

Cathy Castleberry, Director of Wellness (SC)

Ginnie Cody, Director of Athletic Digital Communications

Teretha Conner, Advisor/Student Success Retention Specialist

Joe Cook, Workforce Director

Patricia Corrigan, Associate Dean, Career & Technical Education

Gina Cotton, Executive Director of Alumni Affairs & Foundation Operations

Jaimie Craig, Bookstore Clerk (SC)

Amanda Crawford, WIOA Program Manager

Laura Damm, Director of Planning, Research, and Grants 

Mathew Darnell, Student Success Coach/Advisor 

Stacy Dewberry, AE Instructor

Tshurah Dismuke, Director of Adult Education/MIBEST

Lloyd Dixon, Director of Financial Aid 

James Mark Dodson, Workforce Instructor 

Kimberly Dooley, Enrollment Management Generalist 

Colin Draving, ProShop Attendant 

William Everitt, Director of Strategic Enrollment Management 

Darrell Fason, Telecommunications Technician (GT)

Tobie Fears, WIOA Case Manager 

Patrick Gibson, Skilled Maintenance (GT)

Morgan Goodrich, Head Rodeo Coach/Student Activities

T’Darryl Grays, Assistant Football Coach

Samantha Griffin, Enrollment Management Generalist

Laura Guthrie, Accountant

Donnika Hairston, Student Accounts Receivable Clerk (GT)

Alan Hall, Skilled Maintenance

Garey Harrell, Campus Police Officer (SC)

Jeff Harrell, Network Administrator

Theresa Harpole, District Director of Human Resources

Connie Harris, Bookstore Clerk (GT)

Derek Havard, Greenskeeper (LH)

Sandra Hearron, VA Coordinator

Rocky Higginbotham, Director of Marketing

Natasha Hill, Nursing and Health Sciences Office Manager 

Carlton (Ray) Hollis Jr, Workforce Business Outreach Training Manager 

Danielle Hopson, Director of Admissions

Leigh “Suzy” Houston, AE Instructor/Data Manager

Paul Houston, Skilled Maintenance (SC)

Cheryl Hubbard, Director of Lion Hills

Joseph Huffman, Assistant Director of Grounds (GT/SC)

Tonya Hunt, Accountant/Collections

Amy Ivy, School Nurse

Abby Jenkins, Registrar/Director of Dual Enrollment

Demarion Jenkins, Testing Center Program Support/Proctor

Barry Johnson, Lieutenant of Campus Police (GT)

Jairus Johnson, Dean of Instruction (SC)

Jamonicia Johnson, Associate Dean of Health Sciences/Director of Nursing Programs 

Renyetta Johnson, Instructional Advisor

Mary Jones, Instructional Office Manager (GT)

Lisa Justis, Librarian (GT)

Lillia Kelly, Shipping/Receiving Inventory Control Clerk

Elesa Kilpatrick, Business Manager (LH)

Brett Kimbrel, Head Baseball Coach

Johnny Latham, Maintenance/Janitor

Mary Ann Latham, Assistant Director of Adult Education / College and Career Navigator

David Lewis, Lieutenant of Campus Police (CV)

Armani Linton, Assistant Football Coach

Jacquelyn Little, Assistant Director of Admissions

Cynthia Logan, Advising Center Office Manager 

Arianna Love, WIOA Case Manager (SC)

Chuck Luke, Skilled Maintenance Team Leader (SC)

Ashton Maddaloni, Golf Pro/Head Men’s Golf Coach

Marilyn Maddox, Academic Advisor (GT)

Howard Manley, Skilled Maintenance (SC)

William Eli McCarty, Skilled Maintenance (SC)

Carla Danielle McDade, Student Success Math Tutor (SC)

Danielle McDade, Cheer Coach/Adjunct InstructorReagan McFerrin

Donald McKee, Telecommunications Technician

Kendle McKinistry, Clerical Support 

Greta Miller, Director of WIOA Career Services

Kim Miller, Purchasing Assistant/Event Coordinator

Christine Montgomery, Administrative Assistant to the Director of Human Resources 

LaPari Morant, Associate Dean of Student Affairs/Director of Housing (SC)/ Title IX Coordinator

Dana Mordecai, Administrative Office Manager/Purchasing Assistant

Atlas Mumphard, Grounds Crew Chief (SC)

Roxanne Murray, S2S Career Coach

Terence Nicholson, Advisor/Student Success Retention Specialist

Stan Nowell, Skilled Maintenance (SC)

Sarah Oswalt, Flex Factor Program Manager 

Patricia Patterson, Student AR Clerk 

Herbert Peterson, Skilled Maintenace 

Cecil Pittman, Workforce Technical Trainer/Instructor 

Terrance Pope, Assistant Football Coach 

Markeia Porter, Assistant Women’s Basketball Coach/RH Supervisor 

Christopher Rash, Soccer Head Coach

Chase Reeves, Assistant Baseball Coach

Elizabeth Regl, CTE Support Services Coordinator (GT)

Leigh Rice, Enrollment Management Generalist 

Rosemary Rice, Library Assistant

Mark Robertson, Skilled Maintenance (SC)

Tiwanna Robinson, Counselor, GTECHS

Renea Rogers, AE Clerical Support (GT)

David Rosinski, SID/Athletic Coordinator (SC)

Antranika Ruffin, Library Assistant 

Kenny Rush, Assistant Chief of Police

Wanda Rush, Enrollment Management Generalist 

Archer Sallis, Chief of Police

Jessica Scarbrough, Academic Advisor

Wesley Shaner, Database Analyst

Eric Sinclair, Grounds Maintenance 

Miranda Skinner, AE Instructor

Justin Smith, Automotive Technology, Lab Assistant 

Tenise Smith, Navigator

Tenitra Smith, Clerical Support and Reception 

Coranette “Chris” Square, Associate Dean of eLearning

Cathy Stennis, Enrollment Management Specialist

Wofford “Buddy” Stephens, Head Coach, Football

Michael Stewart, Director of Publications

Carly Stokes, Switchboard/Administrative Assistant

Elliot Stroud, Skilled Maintenance (GT)

Audrey Sullivan, Bookstore Clerk

Jeremy Tate, Recruiting Coordinator/ Student Services Assistant (GT)

Anna Thompson, Communiversity Community Engagement and Communication Coordinator 

Sharon Thompson, Dean of Students (SC) /Athletic Director

Kevie Thompson, Assistant Football Coach

Lillie Thornton, Assistant Librarian

Julia Thorton, Librarian (SC) 

Latrice Triplett, Career STEP Navigator 

Jasmine Turner, Gateway Youth Career Coach

Lacoiya Turner, WIOA Career Coach 

Latrice Triplett, Career Step Navigator 

Mike Tvarkunas, Director of Information Technology

Paige Upchurch, GED Chief Examiner, Drop Out Recovery 

Darby Unruh, Receptionist/Clerical/Bookkeeping/Marketing (LH)

Mary Beth Vickers, Workforce Support/Accountability Manager 

Taylor Warren, Student Accounts Receivable Clerk (GT)

Susan White, Academic Advisor

Elanthus Wicks, Director of Administrative Computing

Dustin Cade Wilkerson, Assistant Football Coach/Running Back’s Coach/Recruiting Coordinator

David Williams, Recruiting Coordinator/ Student Services Assistant (SC)

Lametrius Williams, Grounds Maintenance (SC)

Leslie Williamson, Accounts Payable/Purchasing Clerk (GT)

Nakisha Woods, Administrative Assistant to the Athletic Director 

Rodney Woodards, Shipping/Receiving/Inventory Coordinator/Security

Kyle Younger, Director of Physical Plant

Carolyn Young-Stringfellow, Student Accounts Receivable Clerk